شهید 13 ساله به مسائل اسلامی بسیار توجه می‌كرد
شهید دانش‌آموز «محمد تكبیری» با اینكه 13 سال بیشتر نداشت، به مسائل اسلامی بسیار توجه می‌كرد.
شهید دانش‌آموز «محمد تكبیری» فرزند صفدر در سال 1352 در ایلام دیده به جهان گشود و تا مقطع راهنمایی تحصیل كرد.
وی در انجمن اسلامی نیز فعالیت می‌كرد و دارای 2 دوست در جبهه به نام‌های شهید سعید‌ نورآبادی و خیرالله كهزادیان بود؛ همچنین در حال حاضر مدرسه‌ای به نام شهید « محمد تكبیری» نامگذاری شده است.
این دانش‌آموز بسیجی، پس از یك سال حضور در جبهه ایلام در سن 13 سالگی در تاریخ 4 بهمن 1365 در شهر ایلام «منطقه بان سفید» توسط تیربار دشمن به مقام رفیع شهادت رسید.
*شهید تكبیری روی حجاب زنان حساسیت داشت
محمود تكبیری، عموی شهید دانش‌آموز «محمد تكبیری» با بیان خاطراتی از وی اظهار می‌دارد: محمد با توجه به اینكه كودكی بیش نبود ولی به مسائل اسلامی بسیار توجه می‌كرد.
وی با بیان اینكه شهید «محمد تكبیری» در خصوص رعایت حجاب به همه تذكر می‌داد، ادامه می‌دهد: شهید روی حجاب زنان حساسیت داشت به همین جهت مورد احترام والدین، فامیل و آشنایان خود قرار گرفته بود؛ برای همه تعجب‌آور بود كه این شهید در سن نوجوانی این‌ گونه عاقلانه رفتار می‌كرد.
عموی شهید دانش‌آموز «محمد تكبیری» با بیان خاطراتی از این شهید دانش آموز می‌گوید: وقتی كه شهید محمد در منطقه «بان سفید» ایلام با خانواده خود در چادر زندگی می‌كرد، حدوداً نیم ساعت قبل از شهادت وی، نماینده امام خمینی (ره) در منطقه غرب كشور جهت بازدید و احوالپرسی مردم و جهت سركشی همراه تعدادی از مقامات استان به محل استقرار چادر‌ها مراجعه كردند.
وی ادامه می‌دهد: دقیقاً به یاد دارم كه بعد از بازدید از ستاد كمك‌ رسانی به مردم و پرس‌و‌جو، شهید «محمد تكبیری» به همراه پدرش با شعارهای كوبنده «درود بر خمینی (ره) و مرگ بر آمریكا و صدام» همراه با بقیه مردم، نماینده رهبری را همراهی می‌كردند كه بعد از بازدید آنها و خروج‌شان از منطقه، هواپیماهای مزدور عراقی این نقطه را بمباران كردند و محمد و پدرش به شهادت رسیدند.

* شهید تكبیری نسبت به سن خود از نظر عقلی بسیار جلوتر بود
امید تكبیری، برادر شهید دانش‌آموز « محمد تكبیری» نیز در خصوص خاطره از بردار شهید خود بیان می‌كند: تنها آرزوی او این بود كه خلبان شود تا بتواند به جمهوری اسلامی ایران كمك كند تا حق این همه ظلم را از صدام بگیرد.
برادر شهید «محمد تكبیری» تصریح می‌كند: محمد همیشه بعد از نماز دعا می‌كرد كه «ای خدایا به رزمندگان ما نیرو بده تا بتوانند از كشور اسلامی ما دفاع كنند تا این بی‌رحم‌های سنگدل به كشور ما تجاوز نكنند».
وی با اشاره به خصوصیات رفتاری شهید « محمد تكبیری» می‌گوید: شهید نسبت به سن خود از نظر عقلی و هوشی بسیار جلوتر بود.
تكبیری ادامه می‌دهد: وی به فامیل و اقوام احترام خاصی می‌گذاشت و مرتباً به آنها سر می‌زد و احوال آنها را می‌پرسید و اگر برای یكی از اقوام مشكلی پیش می‌آمد، بسیار ناراحت می‌شد و با آن سن كمی كه داشت سعی می‌كرد مشكلات آنها را حل كند.
برادر شهید دانش‌آموز «محمد تكبیری» اظهار می‌دارد: وی در مدرسه نیز با همكلاسی‌هایش همین‌گونه بود و در درس‌هایش نیز موفق بود به همین دلیل دبیران او را دوست داشتند و اقوام نیز نسبت به او ارزش زیادی قائل بودند، به طوری كه همه از این نحوه برخورد او در این سن تعجب می‌كردند و برای او احترام خاصی قائل بودند.


عبدالمهدی پیرحیاتی
شهید 13ساله: پیوندتان را با امام امت مستحكم‌تر كنید
در وصیتنامه شهید دانش‌آموز «عبدالمهدی پیرحیاتی» آمده است: برادران! هیچگاه دست از یاری دین اسلام برندارید و با امام امت، خمینی كبیر پیوندتان را مستحكم‌تر كنید و هیچگاه چون مردم كوفه كه به حضرت علی (ع) و مسلم‌بن عقیل و امام حسین (ع) پشت كردند، پیمان‌شكن نباشید.
شهید دانش‌آموز «عبدالمهدی پیرحیاتی» در سال 1346 در دره‌شهر استان ایلام دیده به جهان گشود و با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه منطقه غرب كشور شتافت تا اینكه پس از 2 ماه در جبهه‌های حق علیه باطل در تاریخ 28 آبان 1359 در حالی كه 13 سال بیشتر نداشت، در تپه سومار غرب به شهادت رسید. در وصیتنامه این شهید دانش‌آموز آمده است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
«ما اراده كرده‌ایم تا مستضعفان زمین را نعمت بخشیم و آنان را پیشوایان و وارثان حقیقی زمین قرار دهیم» آیه 5 سوره قصص
اكنون كه به لطف خدای مهربان عازم جنگ و نبرد با كفار و دست‌پرورده‌های امپریالیسم و سوسیال امپریالیسم جهانی هستیم، چند كلمه‌ای به عنوان وصیت با نزدیكان خود دارم البته منظور از نزدیكان خودم یعنی برادران مسلمان جهان و كسانی كه به پیامبری حضرت محمد (ص) و كتاب آسمانی قرآن كریم ایمان آورده‌اند.
برادران! هیچگاه دست از یاری دین اسلام برندارید و با امام امت خمینی (ره) كبیر پیوندتان را مستحكم‌تر كنید و هیچگاه چون مردم كوفه كه به حضرت علی (ع) و مسلم‌بن عقیل و امام حسین (ع) پشت كردند و از پیمان خود گذشتند، عمل نكنید و پیمان‌شكن نباشید.
به خدا قسم مطمئن هستم كه در صورت مرگ باز هم مانند لشكر امام حسین (ع) پیروز و سرافراز هستیم.
شهادت را تولدی دوباره و آغاز یك زندگی نوین همراه با سعادت ابدی می‌دانم پس چرا به سوی سعادت ابدی نباشم و افتخار این دنیا و آن دنیا نصیب خود نگردانم.
برادران مسلمان در شب‌های جمعه برایم از خداوند درخواست آمرزش كنید و سوره فاتحه نیز فراموش نشود. امیدوارم سعادت دنیا و آخرت نصیب تمام مسلمانان جهان شود.
‌صحرا پرهیزگاری و ناهید ربیعی سرگذشت‌ پژوهان شهدای دانش‌آموز در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، زندگی این شهید را در تاریخ درخشان هشت سال دفاع مقدس ثبت كرده‌اند.