خواهر شهید دانش‌آموز «زهرا تركمن» گفت: زهرا همیشه عكس‌های امام خمینی (ره) را همراه یك گلبرگ محمدی در هر صفحه از دفترش نگهداری می‌كرد اما من هیچ وقت نتوانستم راز این كار او را بفهمم.

هفتمین فرزند خانواده محمود تركمن در سال 1348 در اسلام‌آباد كرمانشاه دیده به جهان گشود؛ پدر و مادر این خانواده مذهبی زیباترین نام یعنی «زهرا» را بر این دختر نهادند. زمانی كه «زهرا» 9 بهار از عمرش را درك كرد، مادرش برای او چادری سفید با گل‌های صورتی دوخت و مهمان غریبه و نامحرم به خانه زهرا می‌آمد، او چادر گلدار صورتی را بر سر می‌كرد و مانند فرشته‌ای كوچك به استقبال مهمانان می‌رفت.
فاطمه تركمن خواهر شهید دانش‌آموز «زهرا تركمن» با بیان خاطرات خواهر كوچكترش اظهار می‌دارد: زهرا دارای هوش فوق‌العاده‌ای بود؛ وی در انجام واجبات دینی اصرار داشت و در جلسات قرآن شركت می‌كرد كه نسبت به كودكان هم سن و سالش زودتر از همه قرآن را فرا گرفت.
وی ادامه می‌دهد: زهرا تركمن در ایام محرم به مادرش اصرار می‌كرد كه مراسم روضه‌خوانی در منزل برگزار كند كه بنا بر اصرار زهرا همیشه در ایام محرم ندای «یا حسین (ع)» از منزل ما بر می‌خاست و زهرا خادم امام حسین (ع) در منزل بود.
خواهر شهید دانش‌آموز «زهرا تركمن» بیان می‌دارد: خواهرم از زمانی كه زبان به سخن گشود هیچ یك از اعضای خانواده را با كلمه «تو» خطاب نمی‌كرد. او هیچ گاه كاری نمی‌كرد كه مجبور به معذرت خواهی شود. زهرا با سن كمی كه داشت احساس مسئولیت می‌كرد و در مواجهه با مشكلات اجازه نمی‌داد، كسی مروارید‌های جاری شده از چشمش را ببیند.
وی می‌افزاید: عصبانیت برای او معنایی نداشت و زمانی كه ما عصبانی می‌شدیم، مثل یك خواهر بزرگتر با ما شوخی می‌كرد.
تركمن اضافه می‌كند: زهرا همیشه عكس‌های امام خمینی (ره) را جمع می‌كرد و همراه با یك گلبرگ محمدی در هر صفحه از یك دفتر نگهداری می‌كرد اما من هیچ وقت نتوانستم راز این كار زهرا را بفهمم. هر وقت از زهرا می‌پرسیدم چرا این كار را می‌كنی با همان زبان كودكانه و شیرینش می‌گفت «این یك راز بین من و گل محمدی است».
وی بیان می دارد: آرام آرام همه باورشان شده بود كه زهرا، آسمانی است. بالاخره روز 31 شهریور 59 از راه رسید. زهرا با چادر سفیدش از منزل به قصد رفتن به مغازه پدر خارج شد. هر چقدر به زهرا اصرار كردیم كه از منزل خارج نشود، گوش نكرد و گفت «پدر الان در مغازه است؛ قول می‌دهم به مغازه بروم و پدر را به منزل بیاورم» زهرا رفت ولی دل من و مادر و برادرم پر از آشوب بود. تا اینكه این فرشته زمینی در بمباران هوایی و در 11 سالگی به آسمان پركشید و به شهادت رسید.
به گزارش توانا، فاطمه بستام، حدیث تابش و حسنا كرمی عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در زندگی این شهید دانش‌آموز پژوهش كردند و نیك سیرتی وی را بر صفحه روزگار نوشتند.


منبع: خبرگزاری فارس با همکاری انجمن اسلامی دانش آموزان